Olej/Tłuszcz palmowy

  1. Tłuszcze, obok białka i węglowodanów, są niezbędnym składnikiem zrównoważonej diety i ważnym źródłem energii. Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi udział tłuszczów w całodziennej ilości energii dostarczanej z dietą powinien wynosić od 20 do 35 %, przy czym 2/3 z tej ilości powinny stanowić tłuszcze nienasycone i nie więcej niż 1/3 tłuszcze nasycone.

  1. Olej palmowy zawiera w swoim składzie równe ilości nienasyconych i nasyconych kwasów tłuszczowych (po ok. 50 %). Należy pamiętać, że niepożądane jest przekroczenie zaleceń żywieniowych w zakresie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych z jakiegokolwiek źródła. Kluczowy jest skład kwasów tłuszczowych w ujęciu całodziennej diety, nie zaś skład kwasów tłuszczowych jednego ze składników danego produktu spożywczego.
  2. Olej palmowy jest alternatywą dla częściowo utwardzonych (uwodornionych) olejów i tłuszczów. Jedną z przyczyn wzrostu znaczenia oleju palmowego w przemyśle spożywczym jest odejście producentów żywności od stosowania procesu częściowego utwardzania tłuszczów. Częściowo utwardzone tłuszcze roślinne są źródłem niekorzystnych dla zdrowia izomerów trans.
  3. Olej palmowy ma znakomite właściwości funkcjonalne. Sprawiają one, że jest on ważnym składnikiem w produkcji żywności. Możliwość wydzielenia z oleju palmowego różnych frakcji decyduje o jego wszechstronnym zastosowaniu w wielu gałęziach przemysłu spożywczego.
  4. Oleju palmowego nie można w łatwy sposób zastąpić żadnym innym olejem.
  5. Żadna ze światowych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem żywności nie zabroniła używania oleju palmowego i zgodnie z aktualnym stanem prawnym może być on wykorzystywany do produkcji żywności tak jak inne oleje i tłuszcze.

Źródło: Caobisco, PFPŻ ZP

Blog Attachment
  • olej-palmowy
  • wykres

Related Posts